Nichicon UKL1C470KEDANA
Part No.:
UKL1C470KEDANA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUKL1C470KEDANA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 10% 16V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UKL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order UKL1C470KEDANA on Chuangxin Cloud?
3. Are the UKL1C470KEDANA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UKL1C470KEDANA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UKL1C470KEDANA UKL1C470KEDANATA UKL1C470KEDANATD
Part Number UKL1C470KEDANA UKL1C470KEDANATA UKL1C470KEDANATD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UKL UKL UKL
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 47 µF 47 µF 47 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz 140 mA @ 120 Hz 140 mA @ 120 Hz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm)