Nichicon UKA1C470MDD
Part No.:
UKA1C470MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUKA1C470MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UKA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
79 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
158 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUKA1C470MDD.pdf
1. How to order UKA1C470MDD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UKA1C470MDD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UKA1C470MDD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UKA1C470MDD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UKA1C470MDD1TD UKA1C470MDD
Part Number UKA1C470MDD1TD UKA1C470MDD
Manufacturer Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UKA UKA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Capacitance 47 µF 47 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 16 V 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar
Ratings - -
Applications Audio Audio
Ripple Current @ Low Frequency 79 mA @ 120 Hz 79 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 158 mA @ 10 kHz 158 mA @ 10 kHz
Impedance - -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)