Nichicon UHW1H101MPD
Part No.:
UHW1H101MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUHW1H101MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UHW
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.2 A @ 100 kHz
Impedance:
100 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUHW1H101MPD.pdf
1. How to order UHW1H101MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UHW1H101MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UHW1H101MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UHW1H101MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UHW1H101MPD
Part Number UHW1H101MPD
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UHW
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
Impedance 100 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)