Nichicon UHE1E471MPD6CC
Part No.:
UHE1E471MPD6CC
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UHE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
907.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.21 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order UHE1E471MPD6CC on Chuangxin Cloud?
3. Are the UHE1E471MPD6CC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UHE1E471MPD6CC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UHE1E471MPD6CC
Part Number UHE1E471MPD6CC
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UHE
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 907.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.21 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)