Nichicon UHD1V271MPD
Part No.:
UHD1V271MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUHD1V271MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UHD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
875 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.25 A @ 100 kHz
Impedance:
41 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUHD1V271MPD.pdf
1. How to order UHD1V271MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UHD1V271MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UHD1V271MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UHD1V271MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UHD1V271MPD1TD UHD1V271MPD1TA UHD1V271MPD
Part Number UHD1V271MPD1TD UHD1V271MPD1TA UHD1V271MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UHD UHD UHD
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Capacitance 270 µF 270 µF 270 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 35 V 35 V 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 875 mA @ 120 Hz 875 mA @ 120 Hz 875 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.25 A @ 100 kHz 1.25 A @ 100 kHz 1.25 A @ 100 kHz
Impedance 41 mOhms 41 mOhms 41 mOhms
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm)