Nichicon UHD0J821MPD
Part No.:
UHD0J821MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUHD0J821MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UHD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
746.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
995 mA @ 100 kHz
Impedance:
56 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUHD0J821MPD.pdf
1. How to order UHD0J821MPD on Chuangxin Cloud?
3. Are the UHD0J821MPD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UHD0J821MPD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UHD0J821MPD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UHD0J821MPD1TA UHD0J821MPD1TD UHD0J821MPD UHD0J821MPD1FA
Part Number UHD0J821MPD1TA UHD0J821MPD1TD UHD0J821MPD UHD0J821MPD1FA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UHD UHD UHD UHD
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Capacitance 820 µF 820 µF 820 µF 820 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 746.25 mA @ 120 Hz 746.25 mA @ 120 Hz 746.25 mA @ 120 Hz 746.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 995 mA @ 100 kHz 995 mA @ 100 kHz 995 mA @ 100 kHz 995 mA @ 100 kHz
Impedance 56 mOhms 56 mOhms 56 mOhms 56 mOhms
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) 0.650" (16.50mm) 0.650" (16.50mm) 0.650" (16.50mm)