Nichicon UFW1A221MED
Part No.:
UFW1A221MED
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUFW1A221MED.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UFW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
345 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUFW1A221MED.pdf
1. How to order UFW1A221MED on Chuangxin Cloud?
3. Are the UFW1A221MED price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UFW1A221MED?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UFW1A221MED.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UFW1A221MED UFW1A221MED1TD UFW1A221MED1TA
Part Number UFW1A221MED UFW1A221MED1TD UFW1A221MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UFW UFW UFW
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 220 µF 220 µF 220 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 10 V 10 V 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications Audio Audio Audio
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz 230 mA @ 120 Hz 230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 345 mA @ 10 kHz 345 mA @ 10 kHz 345 mA @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm)