Nichicon UFG2A4R7MDM
Part No.:
UFG2A4R7MDM
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUFG2A4R7MDM.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UFG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUFG2A4R7MDM.pdf
1. How to order UFG2A4R7MDM on Chuangxin Cloud?
3. Are the UFG2A4R7MDM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UFG2A4R7MDM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UFG2A4R7MDM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UFG2A4R7MDM UFG2A4R7MDM1TD
Part Number UFG2A4R7MDM UFG2A4R7MDM1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UFG UFG
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Capacitance 4.7 µF 4.7 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 100 V 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar
Ratings - -
Applications Audio Audio
Impedance - -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)