Nichicon UFG1H470MPM
Part No.:
UFG1H470MPM
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUFG1H470MPM.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UFG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
111 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
222 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUFG1H470MPM.pdf
1. How to order UFG1H470MPM on Chuangxin Cloud?
3. Are the UFG1H470MPM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UFG1H470MPM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UFG1H470MPM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UFG1H470MPM UFG1H470MPM1TD UFG1H470MPM1TA
Part Number UFG1H470MPM UFG1H470MPM1TD UFG1H470MPM1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UFG UFG UFG
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 47 µF 47 µF 47 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 50 V 50 V 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications Audio Audio Audio
Ripple Current @ Low Frequency 111 mA @ 120 Hz 111 mA @ 120 Hz 111 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 222 mA @ 10 kHz 222 mA @ 10 kHz 222 mA @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm)