Nichicon UES1E100MDM
Part No.:
UES1E100MDM
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUES1E100MDM.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UES
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUES1E100MDM.pdf
1. How to order UES1E100MDM on Chuangxin Cloud?
3. Are the UES1E100MDM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UES1E100MDM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UES1E100MDM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UES1E100MDM UES1E100MDM1TD UES1E100MDM1TA
Part Number UES1E100MDM UES1E100MDM1TD UES1E100MDM1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series UES UES UES
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 10 µF 10 µF 10 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 25 V 25 V 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar Bi-Polar Bi-Polar
Ratings - - -
Applications Audio Audio Audio
Impedance - - -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)