Nichicon UCM1C680MCL1GS
Part No.:
UCM1C680MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUCM1C680MCL1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UCM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
240 mA @ 100 kHz
Impedance:
360 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Datasheet:
1. How to order UCM1C680MCL1GS on Chuangxin Cloud?
3. Are the UCM1C680MCL1GS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UCM1C680MCL1GS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UCM1C680MCL1GS
Part Number UCM1C680MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UCM
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 100 kHz
Impedance 360 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)