Nichicon UBX1V102MHL
Part No.:
UBX1V102MHL
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUBX1V102MHL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UBX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
871 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.3 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUBX1V102MHL.pdf
1. How to order UBX1V102MHL on Chuangxin Cloud?
3. Are the UBX1V102MHL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UBX1V102MHL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UBX1V102MHL.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UBX1V102MHL
Part Number UBX1V102MHL
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UBX
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 871 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)