Nichicon UBR2W161MND
Part No.:
UBR2W161MND
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudUBR2W161MND.pdf
Description:
450V 160F RADIAL 18MM AND HIGHER
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UBR
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
160 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.68 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.890" (48.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
Chuangxin CloudUBR2W161MND.pdf
1. How to order UBR2W161MND on Chuangxin Cloud?
3. Are the UBR2W161MND price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UBR2W161MND?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UBR2W161MND.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UBR2W161MND
Part Number UBR2W161MND
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series UBR
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 160 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.68 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.890" (48.00mm)