TSU1M60H.pdf
TSU1M60H.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TSU1M60H.
| Image |  |
| Part Number | TSU1M60H |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | 2-SMD, Flat Leads |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650 mV @ 1 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80 µA @ 60 V |
| Capacitance @ Vr, F | 95pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Micro SMA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |