Taiwan Semiconductor Corporation TSPB5H120S
Part No.:
TSPB5H120S
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 5A SMPC4.0
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
740 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMPC4.0
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order TSPB5H120S on Chuangxin Cloud?
3. Are the TSPB5H120S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TSPB5H120S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TSPB5H120S.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TSPB5H120S pin diagram, TSPB5H120S datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TSPB5H120S TSPB5H120S S1G
Part Number TSPB5H120S TSPB5H120S S1G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Taiwan Semiconductor Corporation
Series - -
Package/Case TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V 120 V
Current - Average Rectified (Io) 5A 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 740 mV @ 5 A 740 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 120 V 150 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SMPC4.0 SMPC4.0
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C