Taiwan Semiconductor Corporation TSPB10U45S
Part No.:
TSPB10U45S
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 10A SMPC4.0
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
460 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMPC4.0
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order TSPB10U45S on Chuangxin Cloud?
3. Are the TSPB10U45S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TSPB10U45S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TSPB10U45S.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TSPB10U45S pin diagram, TSPB10U45S datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TSPB10U45S TSPB10U45S S1G
Part Number TSPB10U45S TSPB10U45S S1G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Taiwan Semiconductor Corporation
Series - -
Package/Case TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V
Current - Average Rectified (Io) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 460 mV @ 10 A 460 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 45 V 300 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SMPC4.0 SMPC4.0
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C