Taiwan Semiconductor Corporation TSF40L100C
Part No.:
TSF40L100C
Datasheet:
Chuangxin CloudTSF40L100C.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 100V ITO220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudTSF40L100C.pdf
1. How to order TSF40L100C on Chuangxin Cloud?
3. Are the TSF40L100C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TSF40L100C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TSF40L100C.
7.How to contact us to get technical supports, such as TSF40L100C pin diagram, TSF40L100C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TSF40L100C
Part Number TSF40L100C
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C