Taiwan Semiconductor Corporation TS2951CS30 RLG
Part No.:
TS2951CS30 RLG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudTS2951CS30 RLG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 150MA 8SOP
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOP
Datasheet:
1. How to order TS2951CS30 RLG on Chuangxin Cloud?
3. Are the TS2951CS30 RLG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TS2951CS30 RLG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TS2951CS30 RLG
Part Number TS2951CS30 RLG
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 12 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)