Remington Industries TRC0007CBP-0-10
Part No.:
TRC0007CBP-0-10
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTRC0007CBP-0-10.pdf
Description:
TRAILER CBL 7COND 10-14AWG 10'
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
TRC0007CBP-0
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Cable Type:
Trailer Cable
Number of Conductors:
7
Wire Gauge:
10 AWG, 12 AWG, 14 AWG
Conductor Strand:
19/23; 19/25; 19/27
Conductor Material:
Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.550" (13.97mm)
Shield Type:
Length:
10.00' (3.05m)
Jacket Color:
Black
Ratings:
SAE J1128
Features:
Abrasion Resistant, Oil Resistant
Voltage:
60 V
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C
Usage:
Automotive Wiring
Jacket (Insulation) Thickness:
0.0550" (1.397mm)
Conductor Insulation:
Size / Dimension:
Datasheet:
1. How to order TRC0007CBP-0-10 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TRC0007CBP-0-10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TRC0007CBP-0-10?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TRC0007CBP-0-20 TRC0007CBP-0-25 TRC0007CBP-0-10 TRC0007CBP-0-12 TRC0007CBP-0-15
Part Number TRC0007CBP-0-20 TRC0007CBP-0-25 TRC0007CBP-0-10 TRC0007CBP-0-12 TRC0007CBP-0-15
Series TRC0007CBP-0 TRC0007CBP-0 TRC0007CBP-0 TRC0007CBP-0 TRC0007CBP-0
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Cable Type Trailer Cable Trailer Cable Trailer Cable Trailer Cable Trailer Cable
Number of Conductors 7 7 7 7 7
Wire Gauge 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG
Conductor Material Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare
Jacket (Insulation) Diameter 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm)
Shield Type - - - - -
Length 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m)
Jacket Color Black Black Black Black Black
Ratings SAE J1128 SAE J1128 SAE J1128 SAE J1128 SAE J1128
Voltage 60 V 60 V 60 V 60 V 60 V
Operating Temperature -30°C ~ 80°C -30°C ~ 80°C -30°C ~ 80°C -30°C ~ 80°C -30°C ~ 80°C
Usage Automotive Wiring Automotive Wiring Automotive Wiring Automotive Wiring Automotive Wiring
Jacket (Insulation) Thickness 0.0550" (1.397mm) 0.0550" (1.397mm) 0.0550" (1.397mm) 0.0550" (1.397mm) 0.0550" (1.397mm)