Littelfuse Inc. TPSMC15CA-VR
Part No.:
TPSMC15CA-VR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin CloudTPSMC15CA-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
TPSMC-VR
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
Datasheet:
1. How to order TPSMC15CA-VR on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPSMC15CA-VR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPSMC15CA-VR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPSMC15CA-VR.
Image TPSMC15CA-VR TPSMC15CA
Part Number TPSMC15CA-VR TPSMC15CA
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series TPSMC-VR TPSMC-VR
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A 61.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)