Texas Instruments TPS7A11105PDRVR
Part No.:
TPS7A11105PDRVR
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS7A11105PDRVR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 6WSON
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.14V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
2.6 µA
Current - Supply (Max):
11 µA
PSRR:
64dB ~ 35dB (1kHz ~ 1.5MHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
6-WSON (2x2)
Datasheet:
1. How to order TPS7A11105PDRVR on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS7A11105PDRVR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS7A11105PDRVR?
Image TPS7A11105PDRVR
Part Number TPS7A11105PDRVR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.14V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 2.6 µA
Current - Supply (Max) 11 µA
PSRR 64dB ~ 35dB (1kHz ~ 1.5MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)