Texas Instruments TPS799L57YZYT
Part No.:
TPS799L57YZYT
Package:
5-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799L57YZYT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.7V 200MA 5DSBGA
Package/Case:
5-XFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order TPS799L57YZYT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799L57YZYT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799L57YZYT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799L57YZYT.
Image TPS799L57YZYT
Part Number TPS799L57YZYT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 5-XFBGA, DSBGA
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C