Texas Instruments TPS799315YZUT
Part No.:
TPS799315YZUT
Package:
5-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799315YZUT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.15V 200MA 5DSBGA
Package/Case:
5-UFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
5-DSBGA
Datasheet:
1. How to order TPS799315YZUT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799315YZUT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799315YZUT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799315YZUT.
Image TPS799315YZUT
Part Number TPS799315YZUT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 5-UFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C