Texas Instruments TPS799315DDCT
Part No.:
TPS799315DDCT
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799315DDCT.pdf
Description:
IC REG LIN 3.15V 200MA SOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-23-THIN
Datasheet:
1. How to order TPS799315DDCT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799315DDCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799315DDCT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799315DDCT.
Image TPS799315DDCT
Part Number TPS799315DDCT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C