Texas Instruments TPS799195YZUT
Part No.:
TPS799195YZUT
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799195YZUT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.95V 200MA 5DSBGA
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.95V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order TPS799195YZUT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799195YZUT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799195YZUT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799195YZUT.
Image TPS799195YZUT
Part Number TPS799195YZUT
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.95V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C