Texas Instruments TPS799195YZUR
Part No.:
TPS799195YZUR
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799195YZUR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.95V 200MA 5DSBGA
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.95V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order TPS799195YZUR on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799195YZUR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799195YZUR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799195YZUR.
Image TPS799195YZUR
Part Number TPS799195YZUR
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.95V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C