Texas Instruments TPS799195DRVT
Part No.:
TPS799195DRVT
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799195DRVT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.95V 200MA 6WSON
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.95V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
6-WSON (2x2)
Datasheet:
1. How to order TPS799195DRVT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799195DRVT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799195DRVT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799195DRVT.
Image TPS799195DRVT
Part Number TPS799195DRVT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.95V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C