Texas Instruments TPS799185YZUT
Part No.:
TPS799185YZUT
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799185YZUT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 200MA 5DSBGA
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order TPS799185YZUT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799185YZUT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799185YZUT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799185YZUT.
Image TPS799185YZUT
Part Number TPS799185YZUT
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C