Texas Instruments TPS799125YZUT
Part No.:
TPS799125YZUT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS799125YZUT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.25V 200MA 5DSBGA
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
5-UFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DSBGA
Datasheet:
1. How to order TPS799125YZUT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS799125YZUT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS799125YZUT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS799125YZUT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS799125YZUT
Part Number TPS799125YZUT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 5-UFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C