Texas Instruments TPS79501DCQ
Part No.:
TPS79501DCQ
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS79501DCQ.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT223
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SOT-223-6
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Adjustable
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
5.5V
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
385 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS79501DCQ.pdf
1. How to order TPS79501DCQ on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS79501DCQ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS79501DCQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS79501DCQ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS79501DCQR TPS79501DCQ TPS79501DCQG4 TPS79501DCQRG4
Part Number TPS79501DCQR TPS79501DCQ TPS79501DCQG4 TPS79501DCQRG4
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - - -
Package/Case SOT-223-6 SOT-223-6 SOT-223-6 SOT-223-6
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Adjustable Adjustable Adjustable
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V 1.2V 1.2V
Voltage - Output (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage Dropout (Max) - - - -
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 385 µA 385 µA 385 µA 385 µA
Current - Supply (Max) - - - -
PSRR 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz) 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz) 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz) 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C