Texas Instruments TPS746115PQWDRBRQ1
Part No.:
TPS746115PQWDRBRQ1
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS746115PQWDRBRQ1.pdf
Description:
AUTOMOTIVE 1-A, LOW-IQ, HIGH-PSR
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.79V @ 1A
Current - Output:
1A
PSRR:
53dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Datasheet:
1. How to order TPS746115PQWDRBRQ1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS746115PQWDRBRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS746115PQWDRBRQ1?
Image TPS746115PQWDRBRQ1
Part Number TPS746115PQWDRBRQ1
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.79V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 36 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 53dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C