Texas Instruments TPS745135PQWDRBRQ1
Part No.:
TPS745135PQWDRBRQ1
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS745135PQWDRBRQ1.pdf
Description:
AUTOMOTIVE 500-MA, LOW-IQ, HIGH-
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.35V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.43V @ 500mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
57dB ~ 35dB (1kHz ~ 1MHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Datasheet:
1. How to order TPS745135PQWDRBRQ1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS745135PQWDRBRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS745135PQWDRBRQ1?
Image TPS745135PQWDRBRQ1
Part Number TPS745135PQWDRBRQ1
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.35V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 36 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 57dB ~ 35dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C