Texas Instruments TPS745125PQWDRBRQ1
Part No.:
TPS745125PQWDRBRQ1
Description:
IC POWER
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.43V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Control Features:
Current Limit, Enable, Power Good
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
8-SON (3x3)
1. How to order TPS745125PQWDRBRQ1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS745125PQWDRBRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS745125PQWDRBRQ1?
Image TPS745125PQWDRBRQ1
Part Number TPS745125PQWDRBRQ1
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 500mA
Current - Output 500mA
PSRR -
Control Features Current Limit, Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)