Texas Instruments TPS745115PQWDRBRQ1
Part No.:
TPS745115PQWDRBRQ1
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS745115PQWDRBRQ1.pdf
Description:
AUTOMOTIVE 500-MA, LOW-IQ, HIGH-
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 500mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
57dB ~ 35dB (1kHz ~ 1MHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
8-SON (3x3)
Datasheet:
1. How to order TPS745115PQWDRBRQ1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS745115PQWDRBRQ1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS745115PQWDRBRQ1?
Image TPS745115PQWDRBRQ1
Part Number TPS745115PQWDRBRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 8-VDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 36 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 57dB ~ 35dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C