Texas Instruments TPS745105PQWDRVRQ1
Part No.:
TPS745105PQWDRVRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS745105PQWDRVRQ1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 6WSON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.42V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
36 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
57dB ~ 35dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WSON (2x2)
Datasheet:
1. How to order TPS745105PQWDRVRQ1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS745105PQWDRVRQ1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS745105PQWDRVRQ1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS745105PQWDRVRQ1
Part Number TPS745105PQWDRVRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 36 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 57dB ~ 35dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)