Texas Instruments TPS727285DSER
Part No.:
TPS727285DSER
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS727285DSER.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 250MA 6WSON
Package/Case:
6-WFDFN
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 200mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
130 µA
PSRR:
85dB ~ 45dB (10Hz ~ 1MHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
6-WSON (1.5x1.5)
Datasheet:
1. How to order TPS727285DSER on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS727285DSER price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS727285DSER?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS727285DSER.
Image TPS727285DSER
Part Number TPS727285DSER
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-WFDFN
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Current - Supply (Max) 130 µA
PSRR 85dB ~ 45dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C