Texas Instruments TPS720115DRVT
Part No.:
TPS720115DRVT
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS720115DRVT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.15V 350MA 6WSON
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
Current - Quiescent (Iq):
38 µA
Current - Supply (Max):
80 µA
PSRR:
85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
6-WSON (2x2)
Datasheet:
1. How to order TPS720115DRVT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS720115DRVT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS720115DRVT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS720115DRVT.
Image TPS720115DRVT
Part Number TPS720115DRVT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA
Current - Quiescent (Iq) 38 µA
Current - Supply (Max) 80 µA
PSRR 85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)