Texas Instruments TPS720105YZUR
Part No.:
TPS720105YZUR
Package:
6-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS720105YZUR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 350MA 5DSBGA
Package/Case:
6-UFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
Current - Quiescent (Iq):
38 µA
Current - Supply (Max):
80 µA
PSRR:
85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
5-DSBGA (0.96x1.33)
Datasheet:
1. How to order TPS720105YZUR on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS720105YZUR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS720105YZUR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS720105YZUR.
Image TPS720105YZUR
Part Number TPS720105YZUR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-UFBGA, DSBGA
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA
Current - Quiescent (Iq) 38 µA
Current - Supply (Max) 80 µA
PSRR 85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)