Texas Instruments TPS720102YZUT
Part No.:
TPS720102YZUT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS720102YZUT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.02V 350MA 5DSBGA
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-UFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.02V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 350mA
Current - Output:
350mA
Current - Quiescent (Iq):
38 µA
Current - Supply (Max):
80 µA
PSRR:
85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DSBGA (0.96x1.33)
Datasheet:
1. How to order TPS720102YZUT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS720102YZUT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS720102YZUT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS720102YZUT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS720102YZUT
Part Number TPS720102YZUT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-UFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.02V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA
Current - Quiescent (Iq) 38 µA
Current - Supply (Max) 80 µA
PSRR 85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)