Texas Instruments TPS717285DCKR
Part No.:
TPS717285DCKR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS717285DCKR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 150MA SC70-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
70dB ~ 45dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SC-70-5
Datasheet:
1. How to order TPS717285DCKR on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS717285DCKR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS717285DCKR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS717285DCKR.
Image TPS717285DCKR
Part Number TPS717285DCKR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 70dB ~ 45dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C