Texas Instruments TPS709A30DBVT
Part No.:
TPS709A30DBVT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudTPS709A30DBVT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2.05 µA
Current - Supply (Max):
350 µA
PSRR:
80dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order TPS709A30DBVT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TPS709A30DBVT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS709A30DBVT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS709A30DBVT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS709A30DBVT
Part Number TPS709A30DBVT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 2.05 µA
Current - Supply (Max) 350 µA
PSRR 80dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C