Texas Instruments TLV713285PDBVT
Part No.:
TLV713285PDBVT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV713285PDBVT.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.57V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order TLV713285PDBVT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLV713285PDBVT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV713285PDBVT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TLV713285PDBVT
Part Number TLV713285PDBVT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.57V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)