Texas Instruments TLV713185PDQNT
Part No.:
TLV713185PDQNT
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV713185PDQNT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 150MA 4X2SON
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-X2SON (1x1)
Datasheet:
1. How to order TLV713185PDQNT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLV713185PDQNT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV713185PDQNT?
Image TLV713185PDQNT
Part Number TLV713185PDQNT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)