Texas Instruments TLV713185PDBVT
Part No.:
TLV713185PDBVT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV713185PDBVT.pdf
Description:
IC REG LIN 1.85V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order TLV713185PDBVT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLV713185PDBVT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV713185PDBVT?
Image TLV713185PDBVT
Part Number TLV713185PDBVT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)