Texas Instruments TLV71128512DSET
Part No.:
TLV71128512DSET
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV71128512DSET.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V/1.2V 6WSON
Package/Case:
6-WFDFN
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V, 1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.215V @ 200mA, -
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
360 µA
PSRR:
80dB ~ 50dB (10Hz ~ 100kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
6-WSON (1.5x1.5)
Datasheet:
1. How to order TLV71128512DSET on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLV71128512DSET price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV71128512DSET?
Image TLV71128512DSET
Part Number TLV71128512DSET
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-WFDFN
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V, 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.215V @ 200mA, -
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Current - Supply (Max) 360 µA
PSRR 80dB ~ 50dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)