Texas Instruments TLV71125125DSET
Part No.:
TLV71125125DSET
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV71125125DSET.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V/1.25V 6WSON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
6-WFDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V, 1.25V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 200mA, -
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB ~ 50dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WSON (1.5x1.5)
Datasheet:
1. How to order TLV71125125DSET on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLV71125125DSET price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV71125125DSET?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TLV71125125DSET
Part Number TLV71125125DSET
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 6-WFDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V, 1.25V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA, -
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 80dB ~ 50dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)