Texas Instruments TLV707285PDQNT
Part No.:
TLV707285PDQNT
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV707285PDQNT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 4X2SON
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-X2SON (1x1)
Datasheet:
1. How to order TLV707285PDQNT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLV707285PDQNT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV707285PDQNT?
Image TLV707285PDQNT
Part Number TLV707285PDQNT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)