Texas Instruments TLV707185PDQNT
Part No.:
TLV707185PDQNT
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV707185PDQNT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 200MA 4X2SON
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.36V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order TLV707185PDQNT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLV707185PDQNT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV707185PDQNT?
Image TLV707185PDQNT
Part Number TLV707185PDQNT
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.36V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)