Texas Instruments TLV707115DQNT
Part No.:
TLV707115DQNT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV707115DQNT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.15V 200MA 4X2SON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.36V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-X2SON (1x1)
Datasheet:
1. How to order TLV707115DQNT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLV707115DQNT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLV707115DQNT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TLV707115DQNT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TLV707115DQNT
Part Number TLV707115DQNT
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.36V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)