Infineon Technologies TLS805B1LDV50XUMA1
Part No.:
TLS805B1LDV50XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
10-TFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTLS805B1LDV50XUMA1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 50MA TSON-10
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OPTIREG™
Package/Case:
10-TFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
42V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
8 µA
Current - Supply (Max):
12 µA
PSRR:
55dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TSON-10
Datasheet:
1. How to order TLS805B1LDV50XUMA1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the TLS805B1LDV50XUMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLS805B1LDV50XUMA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TLS805B1LDV50XUMA1
Part Number TLS805B1LDV50XUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OPTIREG™
Package/Case 10-TFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 42V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Current - Supply (Max) 12 µA
PSRR 55dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)